Kołobrzeg ul Nadmorska 7
Szukaj
Close this search box.
Strona główna
Blog
Single Post

pralka kiedy wynaleziono

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Recent Posts
Tags
Search
Szukaj
Instagram widget

Recommended Post
Subscribe
Follow us

Znaleziony temat: pralka kiedy wynaleziono

Pralka – kiedy wynaleziono i jak działa?

Pralka to jedno z najważniejszych urządzeń w naszych domach. Dzięki temu, że pralka wykonuje większość pracy związanej z praniem, możemy skupić się na innych czynnościach. Jednak, czy kiedykolwiek zastanawialiście się, kiedy wynaleziono pralkę i jak działa?

Pierwsze próby automatycznego prania datują się na początek XIX wieku. W 1797 roku amerykański wynalazca Nathaniel Briggs opatentował maszynę do prania, która była napędzana manivelą. Jednak, ta maszyna była mało praktyczna i skomplikowana w użyciu.

W 1901 roku niemiecki wynalazca Alva J. Fisher wynalazł pierwszą automatyczną pralkę bębnową. Pralka ta miała bęben, który obracał się w jednym kierunku. Woda była przepompowywana przez bęben, co zapewniało skuteczne pranie. W 1907 roku Fisher założył firmę “Electric Washing Machine Company”, która wkrótce stała się liderem w produkcji pralek.

Obecnie pralki są zbudowane z wielu elementów, takich jak bęben, silnik, pompa wodna i wiele innych. Najnowsze modele pralek posiadają wiele funkcji, takich jak pranie wstępne, pranie na zimno, lub pranie delikatne.

Jak więc działa pralka? Pralki bębnowe działają w następujący sposób: ubrania są umieszczane w bębnie, a następnie do bębna wprowadzana jest woda. Silnik obraca bęben, co powoduje mieszanie i pranie ubrań. Po zakończeniu cyklu prania, woda jest odprowadzana z bębna za pomocą pompy wodnej.

Pralki to nieodłączny element w naszych domach, który ułatwia nam życie i oszczędza czas. Któż by się spodziewał, że wynalazek sprzed ponad 100 lat, tak bardzo zmieni nasze życie.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: pralka kiedy wynaleziono

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *