Kołobrzeg ul Nadmorska 7
Szukaj
Close this search box.
Strona główna
Blog
Single Post

ile sklep ma na rozpatrzenie reklamacji

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Recent Posts
Tags
Search
Szukaj
Instagram widget

Recommended Post
Subscribe
Follow us

Znaleziony temat: ile sklep ma na rozpatrzenie reklamacji

W przypadku dokonywania zakupów w sklepie, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Czasem produkt okazuje się wadliwy lub nie spełnia oczekiwań klienta. W takiej sytuacji warto skorzystać z prawa reklamacji, które przysługuje każdemu konsumentowi. Jednak przed dokonaniem zakupu warto wiedzieć, ile czasu sklep ma na rozpatrzenie reklamacji.

Zgodnie z przepisami prawa konsumenckiego, sklep ma na rozpatrzenie reklamacji aż 14 dni. Jest to czas, w którym sprzedawca powinien przebadać produkt i podjąć decyzję, czy reklamacja zostanie uwzględniona, czy też odrzucona. W przypadku uzasadnionej reklamacji, sklep ma obowiązek dokonać naprawy bądź wymiany produktu na nowy. Jeśli jednak sklep uzna, że reklamacja nie jest uzasadniona, powinien poinformować o tym klienta, podając przyczyny odmowy.

Warto pamiętać, że czas 14 dni jest maksymalnym terminem do rozpatrzenia reklamacji. Sklep może jednak zdecydować się na szybsze działanie i rozpatrzenie reklamacji w krótszym czasie. Co więcej, jeśli w ciągu 14 dni od złożenia reklamacji sklep nie udzieli odpowiedzi, można uznać reklamację za zgodną i mieć prawo do wymiany towaru lub zwrotu pieniędzy.

Podsumowując, sklep ma na rozpatrzenie reklamacji 14 dni. Warto jednak pamiętać, że może on działać szybciej, a w przypadku braku odpowiedzi w tym terminie, reklamacja może zostać uznana za zgodną. Dlatego też, przy dokonywaniu zakupów, warto zawsze zwracać uwagę na politykę reklamacyjną sklepu oraz pamiętać o swoich prawach jako konsumenta.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: ile sklep ma na rozpatrzenie reklamacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *