Opublikowano Dodaj komentarz

żarówka ile kelwinów

Znaleziony temat: żarówka ile kelwinów

Żarówka – ile kelwinów?

Żarówki LED, halogenowe, fluorescencyjne czy tradycyjne – każda z nich posiada swoją charakterystykę, którą warto poznać przed podjęciem decyzji o zakupie. Jednym z ważniejszych parametrów lampy jest jej temperatura barwowa określana w kelwinach.

Temperatura barwowa to pojęcie, które określa barwę emitowanego przez lampę światła. Im wyższa wartość kelvinów, tym barwa światła jest bardziej zbliżona do białego i zimnego światła. Warto jednak pamiętać, że wybór temperatury barwowej uzależniony jest od indywidualnych preferencji oraz zastosowania.

Standardowo w sprzedaży spotykamy żarówki o temperaturze barwowej od 2700 do 6500 kelwinów. Przykładowo, żarówki o temperaturze 2700 K emitują ciepłe, żółte światło, co jest idealne do przestrzeni relaksacyjnych, natomiast lampy o temperaturze 5000 K emitują chłodne, białe światło i są najlepsze do miejsc, w których potrzebne jest dobre oświetlenie, np. w kuchni czy biurze.

Warto również zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw (CRI), który określa, jak rzetelnie dana lampa oddaje kolory. Im wyższa wartość CRI, tym lepsza jakość światła. Dla większości zastosowań wartości CRI powinny wynosić co najmniej 80-85.

Podsumowując, wybór temperatury barwowej zależy od indywidualnych potrzeb i zastosowania. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na wartość współczynnika CRI, który wpływa na jakość oświetlenia. Przy zakupie żarówki warto więc zwrócić uwagę na te parametry, aby otrzymać optymalne oświetlenie w danym pomieszczeniu.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: żarówka ile kelwinów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *