Kołobrzeg ul Nadmorska 7
Szukaj
Close this search box.
Strona główna
Blog
Single Post

żarówka jak działa

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Recent Posts
Tags
Search
Szukaj
Instagram widget

Recommended Post
Subscribe
Follow us

Znaleziony temat: żarówka jak działa

Żarówka – jak działa i jak ją wybrać?

Żarówka to urządzenie, które od lat służy nam do oświetlania domów i mieszkań. Jednak wiele osób wciąż nie wie, jak dokładnie działa żarówka i jaką wybrać, aby była jak najbardziej efektywna. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić te kwestie.

Jak działa żarówka?

Żarówka składa się z pęku włókien, które umieszczone są w szklanej bańce wypełnionej gazem szlachetnym, jakim jest argon lub krypton. Włókna te wykonane są z wolframu lub innego metalu, który ma wysoką temperaturę topnienia. W czasie, gdy prąd płynie przez żarówkę, powoduje on nagrzewanie się włókien do bardzo wysokiej temperatury, aż do momentu, gdy stają się one na tyle jasne, by emitować światło.

Jak wybrać żarówkę?

Istnieje kilka rodzajów żarówek, różniących się przede wszystkim rodzajem mocowania i rodzajem światła. Wyróżniamy żarówki z gwintem E14, E27, GU10, GU5.3 oraz G9, a także żarówki LED, energooszczędne i halogenowe.

Jeśli chodzi o rodzaj światła, możemy wybierać spośród: białego, ciepłego, neutralnego i kolorowego światła. Białe światło wykorzystywane jest najczęściej w biurach, sklepach i szkołach, a ciepłe światło sprawdza się najlepiej w pomieszczeniach mieszkalnych. Neutralne światło to połączenie białego i ciepłego, a kolorowe światło to światło ozdobne, wykorzystywane najczęściej w dekoracji.

Podsumowując, wybierając żarówkę, należy zwrócić uwagę na:

– rodzaj mocowania
– rodzaj światła
– trwałość
– zużycie energii
– emisję ciepła

Pamiętajmy, że dobrze dobrane żarówki to nie tylko lepsze oświetlenie pomieszczeń, ale także mniejsze rachunki za energię elektryczną i dbałość o środowisko.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: żarówka jak działa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *