Opublikowano Dodaj komentarz

żarówka kto wynalazł

Znaleziony temat: żarówka kto wynalazł

Żarówka – kto ją wynalazł?

Żarówka to jeden z najważniejszych wynalazków w historii ludzkości. Dzięki niej możemy korzystać ze sztucznego oświetlenia, co znacznie ułatwia nam codzienne życie. Ale kto tak naprawdę wynalazł żarówkę?

Pierwsze próby stworzenia żarówki miały miejsce już w XIX wieku. W 1800 roku Humphry Davy skonstruował pierwszą lampę łukową, która wykorzystywała łuk elektryczny do oświetlania. Z kolei w 1835 roku James Bowman Lindsay wyprodukował pierwszą żarówkę, jednak nie był w stanie jej skomercjalizować.

Prawdziwy przełom nastąpił jednak w 1879 roku, kiedy to Thomas Edison wynalazł żarówkę, która stała się masowo produkowana i znana na całym świecie. Edison był znanym amerykańskim wynalazcą i przedsiębiorcą, który w ciągu swojego życia opatentował ponad 1000 wynalazków. Wynalazł między innymi fonograf i kinematograf.

Żarówka Edisona składała się z włókna węglowego, które umieszczono w próżniowym szkle. Gdy prąd elektryczny przepływał przez włókno, to ono się nagrzewało, co powodowało emisję światła. Ta konstrukcja okazała się bardzo skuteczna i szybko zaczęto ją masowo produkować i sprzedawać.

Dziś żarówki Edisona są już rzadkością, ponieważ zostały zastąpione bardziej energooszczędnymi i ekologicznymi żarówkami LED. Jednakże warto pamiętać, że to właśnie Edison jest uważany za ojca żarówki i za to, że dzięki niemu możemy korzystać z oświetlenia, którym tak bardzo się cieszymy.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: żarówka kto wynalazł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *