Opublikowano Dodaj komentarz

jaki podatek telefony komórkowe

Znaleziony temat: jaki podatek telefony komórkowe

Jaki podatek nakłada się na telefony komórkowe?

Telefony komórkowe to nieodzowna część naszego codziennego życia. Służą nam do komunikacji, przeglądania internetu, wykonywania zdjęć czy też słuchania muzyki. Jednak przy zakupie nowego urządzenia, oprócz ceny samego telefonu, musimy pamiętać o podatkach, które się na nim nakładają. Jakie podatki dotyczą telefonów komórkowych i jak je obliczyć?

Podatek od towarów i usług (VAT)

Podstawowym podatkiem, który nakłada się na telefony komórkowe, jest podatek od towarów i usług (VAT). Obecnie wynosi on 23%. Oznacza to, że do ceny telefonu, którą widzimy w sklepie, należy doliczyć 23% VAT-u.

Podatek akcyzowy

Kolejnym podatkiem, który nakłada się na telefony komórkowe, jest podatek akcyzowy. Jest to podatek nakładany na towary luksusowe, a telefony komórkowe są uznawane za towary luksusowe. Wysokość podatku akcyzowego zależy od wartości netto towaru. Obecnie wynosi on 12% wartości netto. Oznacza to, że do ceny telefonu, należy doliczyć 12% podatku akcyzowego.

Podsumowanie

Podatki nakładane na telefony komórkowe to przede wszystkim podatek od towarów i usług (VAT) oraz podatek akcyzowy. Obliczanie wartości podatków może się wydawać skomplikowane, jednak większość sklepów wyświetla już na swoich cenach wartość brutto, czyli cenę z podatkami. Pamiętajmy jednak, że w przypadku zakupu telefonu za granicą, możemy mieć do czynienia z innymi stawkami podatków. Zawsze warto więc sprawdzić, jakie podatki obowiązują w danym kraju.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: jaki podatek telefony komórkowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *